Firma Bilstein byla založena roku 1873 Augustem Bilsteinem v západovestfálském Altenvoerde. Původně vyráběli komerčně úspěšné okenní kování pod komerčním názvem AUBI. Výrobky se velmi rychle začaly prodávat i v zahraničí. V roce 1919 při vytváření patentovaných inovací vytvořili válcovnu na páskové železo. Syn Augusta Bilsteina převzal vedení firmy a zaváděl další moderní technologie a výrobní procesy postupů chromování a niklování.

V roce 1927 spoluprací s berlínskou firmou Levator-Hebezeug-Fabrik vstoupila firma do automobilového průmyslu. V roce 1928 dodával první pochromovaný nárazník pro sériovou výrobu. O rok později spustili výrobu heverů. Výrobce zabudováním prvního sériového jednotrubkového tlumiče do vozidla Mercedes-Benz v roce 1957 přispěl k aktivní bezpečnosti při jízdě.

V dnešní době všechny AMG-Mercedesy v seriálu DTM, a více než polovina všech týmů 24h závodu na Nürburgringu, startují s díly značky Bilstein. Od roku 1988 je koncernovým podnikem a od roku 2005 stoprocentní dceřinou společností.