S klesající okolní teplotou klesá elektrická kapacita baterie. Pokud tento komponent používáte již několik let, je možné, že udeří v mrazivém zimním ránu. Někdy vám nezbývá nic jiného, než si koupit novou baterii.

 

Je obtížné přesně určit životnost baterie. Teoreticky by se měla měnit každých 5-6 let. Není neobvyklé, že autobaterie vydrží mnohem déle, ale naopak i kratší dobu.

 

Dnes je většina baterií bezúdržbová. To znamená, že neumožňují přístup do interiéru, což znemožňuje doplnění hladiny elektrolytu destilovanou nebo demineralizovanou vodou.

 

Tyto typy baterií jsou vybaveny kouzelným okem. Jedná se o hledáček, který ukazuje stav baterie. Pokud svítí zeleně, baterie je nabitá a hladina elektrolytu je správná. Černé „oko“ znamená, že je třeba ji doplnit a bílé nebo žluté znamená, že ji musíte vyměnit.

 

Než se dostaneme k tomu, jak vyměnit autobaterii, pojďte se věnovat tématu jejího nouzového dobíjení, tedy tzv. startování auta kabelem. V první řadě bude bezpečnější, když vozidlo, ze kterého si bude „půjčovat“ elektřinu, mělo na začátku vypnutý motor. Nezapomeňte vypnout zapalování i v druhém voze.

 

Ujistěte se, že jsou startovací kabely zapojeny ve správném pořadí. Připojte červený kabel ke kladnému pólu baterie funkčního vozu a jeho druhý konec ke kladnému pólu nefunkčního vozu.

 

Černý vodič je připojen k záporné svorce „dárce“ a poté ke kovovému prvku (hmotě) v motorovém prostoru „příjemce“, např. k bloku motoru, šroubu atd. U většiny automobilů je baterie umístěna pod přední kapotou v motorovém prostoru, u některých však může být umístěna v kufru nebo např. pod zadním sedadlem - většinou se pak v motorovém prostoru vyvede přídavný kladný pól.

 

Nastartujte motor ve funkčním autě a poté se pokuste nastartovat agregát ve vozidle, které čerpá energii. Pokud se motor rozběhne, odstraňte kabely v opačném pořadí (začnete odpojením hromadného kabelu v autě „příjemce“).

 

Nechte přístroj několik minut zapnutý, aby se baterie mohla nabít. Pokud auto zhasne nebo jej vypnete příliš brzy, je možné, že budete muset postup opakovat. Pokud si nemáte od koho půjčit „elektřinu“, můžete zavolat taxikáři, který vám většinou za mírný poplatek pomůže auto nastartovat.

 

Jak vyměnit autobaterii?

Začněte tím, že auto postavíte na rovnou plochu, daleko od zdrojů ohně, dokonce i od osoby, která právě kouří cigaretu. Zatáhněte ruční brzdu, vypněte zapalování a vytáhněte klíček ze zapalování.

 

Tento poslední krok je důležitý, protože vůz s centrálním zamykáním se po vyjmutí baterie může sám zamknout. V moderních autech může odpojení zařízení od napájení způsobit různé problémy s elektronikou – vyplatí se předem zjistit, jak může konkrétní model auta reagovat po vyjmutí baterie.

 

Pro jistotu si nasaďte gumové rukavice a ochranné brýle. Začněte odpojovat baterii odšroubováním záporného pólu. Poté odstraňte veškerou ochranu baterie.

 

Vezměte prosím na vědomí, že baterie je těžká. Měla by být držena ve svislé poloze, aby se minimalizovalo riziko možného úniku.

 

Pokud chcete baterii dobít, položte ji na noviny nebo karton v dobře větrané místnosti. Tyče očistěte hadříkem a teplou vodou. Zkontrolujte, zda těleso nemá netěsnosti. Když jsou kůly zašlé, očistěte je speciálním drátěným kartáčem nebo brusným papírem.

 

Máme-li takovou možnost, povolte články baterie, aby v konečné fázi nabíjení, kdy se uvolní hodně plynu, plášť nepraskl. Usměrňovač s nastavitelným nabíjecím proudem musí být nastaven na 10 %. kapacita baterie. Například baterie s kapacitou 50 Ah by se měla nabíjet proudem až 5 A.

 

Nejvýhodnější je pořídit si automatický usměrňovač, který automaticky upraví příslušné parametry a automaticky se vypne. Baterie by se měla nabít přibližně za 10 hodin. Dávejte pozor, abyste jej nepřetěžovali.

 

Do auta se nainstaluje předem nabitá nebo zcela nová baterie a poté se nejprve připojí kladný pól a poté záporný pól. Svorky utáhněte poměrně pevně, ale opatrně, aby nedošlo k rozdrcení tyčí. Ty by měly být mazány nebo nastříkány speciálním mazivem.

 

Při výběru nové baterie nezapomeňte vybrat takovou, která ma parametry odpovídající vašemu vozu ohledně kapacity, startovacího proudu i velikosti a způsobu montáže. Použitou baterii vracejte do prodejny, kde jste koupili novou. Nesmí se vyhazovat do odpadu.

 

Na závěr ještě jedna poznámka. Ověřte si v manuálu, zda svépomocné vyjmutí baterie výrobce vůbec povoluje. Může se ukázat, že výměna je možná pouze v servisním středisku. To platí zejména pro vozy s více elektronickými systémy.

 

Tomu by měli věnovat zvláštní pozornost uživatelé vozů vybavených systémem start/stop. U takových vozidel musí být při demontáži a montáži použito specializované diagnostické zařízení.


Tento článek má informativní charakter, neslouží jako přímý návod na montáž