Vodicí kladky INA představují nejnovější přírůstek řady X-life společnosti Schaeffler. Obě přepracované konstrukční řady LR52 a LR53 mají podstatně vyšší únosnost a delší trvanlivost než jejich předchůdci. Ve srovnání s konkurenčními výrobky vykazují o 15 % vyšší dynamickou únosnost, což z nich dělá nejvýkonnější produkty na současném trhu. Současně se zvýšila i hodnota mezních otáček. Od podzimu obdrží zákazníci obě konstrukční řady výhradně v nové kvalitě X-life. Vzhledem k tomu, že vnější rozměry se nezměnily, je možné dosavadní vodicí kladky zaměnit kus za kus. Při výměně totiž nebudou zapotřebí žádné konstrukční úpravy na zařízení zákazníka.

Zdokonalení X-life se týkalo především vnitřní konstrukce. Řady LR52 a LR53 se vyznačují různými konstrukčními detaily, umožňujícími dosáhnout až o 10 % vyšší dynamické únosnosti a až o 15 % vyšší statické únosnosti. Současně se výrazně prodloužila i jejich trvanlivost. Standardně se obě konstrukční řady nabízejí s těsněním typu HRS bez změkčovadel DEHP, volitelně jsou dostupné i s vylepšeným ocelovým krytem (Z). U klecí má zákazník na výběr mezi optimalizovaným polyamidovým provedením, nebo robustní a tuhou ocelovou klecí.

Co je to vodicí kladka?
Vodicí kladky jsou nedělené dvouřadé konstrukční jednotky se silnostěnnými vnějšími kroužky. Tato ložiska zachycují nejen vysoké radiální síly, ale také axiální síly v obou směrech. Plocha pláště vnějšího kroužku je sférická nebo cylindrická. Provedení se sférickou plochou pláště se používají v případech, kdy se může vyskytnout šikmé postavení vůči valivé dráze a je třeba zabránit napětí na hranách.