Osobní automobily

Náhradní díly pro MAN

MAN Nejen po evropských silnicích se každým rokem prohání čím dál tím více nákladních vozidel. A velká část z nich byla vyrobena v továrnách německé společnosti MAN, jedné z největších automobilek, která se zaměřuje na produkci užitkových vozidel.

Historie společnosti MAN je velice zajímavá. Začala se psát v roce 1897, kdy ji založil jistý Rudolf Diesel v Ausburgu. Tam byl také vynalezen a následně také vyroben první naftový motor s hlavičkou společnosti MAN. Nejednalo se však o motor, který by zvládl pohánět jakýkoliv vůz, na to byla jeho hmotnost až příliš velká. Proto se používal hlavně v továrnách. To však nemělo dlouhého trvání. V roce 1919 byl motor zmenšen a tím se zásadně snížila také jeho hmotnost. Díky tomu mohl být namontován také do auta. První vůz, který byl poháněn novátorským motorem, byl valník. Ten dokázal vzdálenost 140 km zdolat během necelých šesti hodin, což bylo v té době nevídané.

MAN však neusnul na vavřínech a nadále vyvíjel nové lepší motory, které byly nejen lehčí, ale také mnohem silnější. K motorům začal produkovat i nákladní vozidla a s příchodem šedesátých let se dal i na výrobu autobusů, které byly rovněž velmi úspěšné. Dnes se už dlouhá desetiletí jedná o zavedenou značku, na kterou mnozí motoristé nedají dopustit. Automobilka MAN bezesporu patří mezi největší a nejlepší výrobce užitkových aut nejen v Evropě, ale na světě.

Prodejci se sice chlubí, že vozidla od MANu vydrží všechno, ale to jsou jen jednoduché reklamní slogany, které nikoho neoslní. Skutečnost je žel trochu odlišná. Lehká porucha na motoru se dá opravit i u tak sofistikovaných vozidel jako jsou ty od MANu relativně jednoduše, jen to chce ty správné součástky. Ty se dají najít například na internetu, kde se dá sehnat celá řada náhradních dílů nejen pro MAN, ale i pro vozidla jiných výrobců.